تبلیغات
آیدان+آیدان+اصل+نمایندگی+آیدان+آیدان+اورجینال+خرید+آیدان+اصلی+آیدان کوچک کننده بینی آیدان - رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی

تاریخ:دوشنبه 25 دی 1391-11:55 ق.ظ

شاید تا چند دهه پیش، رینوپلاستی یا عمل جراحی زیبایی بینی فقط برای موارد ترمیمی بینی انجام می‌شد، اما با تغییر روش‌های زندگی و تغییر مفاهیم و باورهای ذهنی از زیبایی، این جراحی بیشتر به منظور تغییر در شكل ظاهری بینی و زیبایی مورد توجه قرار می‌گیرد.
 
بسیاری از متخصصان گوش و حلق و بینی تاكید می‌كنند عمل جراحی پلاستیك نه‌تنها یك عمل اورژانس نیست، بلكه بسیاری از افراد هرگز نباید داوطلب چنین عمل زیبایی قرار بگیرند.

به بیان دیگر، یك تفكر و تصمیم‌گیری عاقلانه توسط داوطلبان این نوع جراحی می‌تواند مانع بروز عوارض احتمالی و شاید برگشت‌ناپذیر آن شود.

به بیان دیگر، شاید در مواردی نه‌تنها شرایط مطلوب ظاهری برای شخص پس از جراحی پلاستیك بینی به دست نیاید بلكه او را با عوارضی چون گرفتگی بینی، پولیپ (گوشت اضافه داخل بینی)، تشدید آلرژی و سردرد مواجه سازد.

دكتر بابك ساعدی، متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید: بجز مواردی كه فرد بر اثر ضربه یا بیماری دچار انحراف ظاهری و گرفتگی بینی شده باشد، عمل جراحی پلاستیك بینی (رینوپلاستی) را توصیه نمی‌كنم، بخصوص افرادی كه دچار بیماری‌های زمینه‌ای مانند سینوزیت و پولیپ داخل بینی، حساسیت شدید و درمان‌نشده و پوست ضخیم بینی (بینی گوشتی) هستند نباید تحت عمل رینوپلاستی قرار بگیرند. چراكه انجام عمل جراحی پلاستیك این افراد را با عوارضی چون گرفتگی بینی، حساسیت و سردرد‌های آزاردهنده ناشی از آن دچار می‌كند.

رینوپلاستی به چه قیمت؟

تحقیقات نشان می‌دهد رینوپلاستی و تغییر شكل بینی اثرات هیجانی و روانی شدیدی را بویژه هنگامی كه خواسته بیمار برآورده نمی‌شود، به دنبال خواهد داشت.

به بیان دیگر متخصصان تاكید می‌كنند افرادی كه از نقایص مشخصی مانند ضرب‌دیدگی، شكستگی یا صدمات ناشی از تصادف رنج می‌برند، اغلب از جراحی بینی راضی بوده و معمولا جراحی در این افراد نتایج خوبی را به دنبال دارد.

یعنی بیماران با اختلالات واضح بینی برای عمل مناسب‌تر هستند، اما غیراز موارد ترمیمی بینی ناشی از تصادفات و ضرب‌دیدگی‌ها سایر موارد باید به دقت بررسی شده و در موارد مبهم مشاوره روانپزشكی درخواست شود.

دكتر ساعدی نیز با تقسیم عوارض جراحی رینوپلاستی به سه دسته كوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت می‌گوید: خونریزی پس از عمل، كبودی و تورم در محدوده بینی و چشم‌ها از عوارض كوتاه‌مدت، پس از عمل زیبایی بینی است كه پس از مدتی برطرف می‌شود، اما از مهم‌ترین عوارض میان‌مدت و درازمدت، نرسیدن به نتیجه مطلوب ظاهری كه با مهارت جراح (بهره‌گیری از شیوه‌های نوین جراحی یا روش‌های سنتی در جراحی رینوپلاستی) از یك سو و خصوصیات بیمار (دارابودن بینی گوشتی یا استخوانی) بازمی‌شود.

به بیان دیگر، بهره‌گیری از روش‌های قدیمی در جراحی زیبایی بینی بسیار تخریب‌كننده است و می‌تواند به عضلات و استخوان بینی صدمات جبران‌ناپذیری وارد كند. پس نقش جراح و تجربه وی در انتخاب مناسب بیمار، به‌كارگرفتن تكنیك‌های مناسب جراحی و در نظرگرفتن عوارض احتمالی ناشی از جراحی انكارناپذیر است.

از گرفتگی بینی تا تشدید آلرژی

به گفته متخصصان، نكته مهم در جراحی بینی، حفظ عملكرد بینی پس از جراحی است. یعنی بینی باید به عنوان عضوی كه گذرگاه هوای تنفسی است در نظر گرفته شود. تحقیقات نشان می‌دهد میزان اكسیژن خون افرادی كه تنفس دهانی دارند نسبت به كسانی كه از راه بینی تنفس می‌كنند، كمتر است.

دكتر ساعدی با اشاره به عوارض احتمالی رینوپلاستی می‌گوید: معمولا خس‌خس بینی تا چند هفته بعد از عمل به علت تورم و گرفتگی بینی طبیعی است، اما در صورتی كه بیشتر از این مدت باشد، باید مورد بررسی قرار گرفته و اقدامات لازم انجام شود.

ممكن است علت خس‌خس، چسبندگی بینی یا تنگی بینی به دلیل اشكالات حین عمل باشد. بخصوص عمل‌های مجدد رینوپلاستی عوارض شدیدتری را برای شخص به دنبال خواهد داشت. پس پزشكی كه عمل مجدد را انجام می‌دهد باید از تجربه و مهارت ویژه‌ای برخوردار باشد و صحبت با بیمار و توجیه وی از نتیجه احتمالی جراحی باید در دستور كار جراح قرار گیرد.

فراموش نكنید معمولا نتیجه اغلب جراحی‌های بینی شش هفته تا سه ماه اول مشخص می‌شود، اما حداقل زمان لازم برای ارزیابی نهایی یك سال بعد از عمل است.

این جراح گوش و حلق و بینی می‌افزاید: اصرار بر كوچك‌كردن بینی‌های گوشتی از طریق رینوپلاستی نیز شخص را با خطر باقی‌ماندن جای زخم و گوشت اضافه در كنار پره‌های بینی مواجه می‌كند. همچنین افتادگی نوك بینی با افزایش سن از عوارض احتمالی بینی‌های گوشتی است كه تحت عمل رینوپلاستی قرار می‌گیرد. در كنار این عوارض امكان بروز و تشدید گرفتگی و انحراف بینی بخصوص در كسانی است كه در گذشته نیز به گرفتگی بینی یا آلرژی دچار بوده‌اند و به درمان آن اقدام نكرده‌اند.

بینی‌های كوچكی كه بدرستی نفس نمی‌كشند

متخصصان تاكید می‌كنند در اعمال جراحی زیبایی بینی كوچك‌كردن بیش از اندازه بینی و تنگ‌كردن سوراخ‌های بینی منجر به مشكلات تنفسی بسیاری در فرد می‌شود.

در جراحی بینی باید تشخیص داده شود كه بینی بیمار تا چه حد ظرفیت تغییر دارد و از برداشتن بیش از اندازه بافت‌های بینی خودداری كند حتی در مواردی، جراحی بینی سبب چسبندگی‌های داخلی بینی یا تنگ‌شدن بیش از اندازه سوراخ‌های بینی و مشكلات تنفسی می‌شود و اختلال در عملكردهای حیاتی بینی، عوارض ناگواری در سلامت و زندگی فرد برجا می‌گذارد.

دكتر ساعدی با اشاره به مشكلات تنفسی به عنوان شایع‌ترین عوارض جراحی پلاستیك بینی می‌گوید: فردی كه تنفس از راه بینی خود را از دست بدهد، نه‌تنها در زندگی فردی بلكه در روابط اجتماعی نیز با مشكلات زیادی مواجه خواهد شد.

بی‌حالی، خواب‌آلودگی، كسالت، بی‌حوصلگی و عصبی‌بودن ازجمله عوارض ناشی از جراحی نادرست بینی است. به بیان دیگر، اگر فردی دچار گرفتگی، پولیپ (گوشت اضافه داخل بینی) یا آلرژی شدید است باید پیش از اقدام به رینوپلاستی، برای درمان این بیماری‌ها اقدام كند و در درجه اول باید به فكر تنفس طبیعی خود باشد؛ زیرا داشتن یك بینی زیبا كه فاقد تنفس طبیعی باشد نمی‌تواند بیمار را راضی نگه دارد.

اول درمان، سپس جراحی زیبایی

دكتر ساعدی با اشاره به این كه یكی از مهم‌ترین مشكلات داخل بینی ـ كه در جراحی‌های پلاستیك و زیبایی بینی فراروی جراحان بینی است ـ انحراف تیغه بینی است تاكید می‌كند: در بسیاری از بیماران، انحراف بیرونی بینی با درجات مختلفی از انحراف تیغه داخلی همراه است. انحراف تیغه بینی در هر دو دسته یادشده نیاز به اصلاح در حین جراحی دارد. اما در ابتدای جراحی، قبل از شروع اقدامات مربوط به زیبایی و تغییر شكل ظاهری بینی لازم است جراح بینی تمام تلاش خود را مصروف رفع انحراف تیغه بینی و بازكردن راه تنفس كند و پس از اطمینان از برقراری راه طبیعی تنفس به قسمت دوم عمل جراحی ـ كه اصلاح ساختار ظاهری بینی با ایجاد تناسب در قسمت‌های مختلف بینی و صورت است ـ بپردازد.

این جراح بینی اضافه می‌كند: اگر بیماری كه برای جراحی زیبایی بینی مراجعه می‌كند مبتلا به پولیپ بینی باشد نیز در ابتدا باید درمان پولیپ بینی برای او صورت گیرد و بعد جراحی پلاستیك بینی انجام شود. با توجه به منشا اصلی پولیپ‌های بینی كه از سینوس‌های اطراف بینی است و نیز با توجه به این كه اغلب این بیماران از سینوزیت مزمن زمینه‌ای نیز رنج می‌برند، درمان ریشه‌ای پولیپ‌های بینی بدون درمان سینوزیت مزمن امكان‌پذیر نیست.

پس درمان سینوزیت مزمن در این بیماران همزمان با درمان پولیپ‌ها باید صورت بگیرد. در صورت تشخیص صحیح و دقیق هركدام از این مشكلات تنفسی، با درمان مناسب، بیمار داوطلب جراحی پلاستیك بینی می‌تواند از رفع مشكل تنفسی و سلامت بینی بعد از جراحی اطمینان داشته باشد.

پونه شیرازی‌ - جام جم
Boyce
دوشنبه 31 تیر 1398 08:44 ق.ظ
Predicament: You’re chatting upbeat a lovely prospective be fond of attract in addition to stroking
items inedible oh subsequently so, but arrives the hated quiz “And so someplace within L.A.
do you am in this world?”. The truly an unspoken lead that when spoke have a thing
about consequence does not have your home inside a 5 mile radius,
this romantic relationship ends.
Boyce
دوشنبه 31 تیر 1398 08:44 ق.ظ
Predicament: You’re chatting upbeat a lovely prospective be fond of attract in addition to stroking
items inedible oh subsequently so, but arrives the hated quiz “And so someplace within L.A.
do you am in this world?”. The truly an unspoken lead that when spoke have a thing
about consequence does not have your home inside a 5 mile radius,
this romantic relationship ends.
http://fran1ramsey76.beep.com/
سه شنبه 17 مرداد 1396 09:19 ق.ظ
You need to be a part of a contest for one of the best blogs on the internet.
I will recommend this web site!
Can Pilates make you look taller?
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:13 ب.ظ
Greetings! Very useful advice in this particular article!
It's the little changes that make the biggest changes.
Thanks for sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر